Bicie rekordu w pierwszej pomocy

img-20171016-wa0031        Po wielu dniach przygotowań w naszej szkole odbyła się kolejna próba bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcję po raz czwarty zorganizowała p. Iwona Kwiatkowska, wspierając w ten sposób Fundację WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
img-20171016-wa0040         Data nie była przypadkowa, bowiem 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Dzięki temu w szkołach podstawowych w całej Polsce, także w szkole podstawowej w Bolkowie, powszechnie uczy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Na spotkaniu uczniowie wyznaczonych klas: IV c, IV d, V b, VI a, VI c, VII a, II c G, III c G i ich nauczyciele obejrzeli krótki film dydaktyczny o udzielaniu pomocy w nagłym zatrzymaniu serca oraz dowiedzieli się, jak do takiego zatrzymania dochodzi. Można było się również dowiedzieć, jak działa aparat AED oraz jak go można obsługiwać.
W samo południe przez pół godziny wyznaczenie uczniowie klas IV-VII i II i III Gimnazjum, pod czujnym okiem pani Iwony Kwiatkowskiej, podejmowali próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po podliczeniu ilości akcji przez wolontariuszy, okazało się, że kolejny raz udało się nam pobić szkolny rekord.
W roku 2013 było 347 akcji RKO, w roku 2014 – 394 akcjo RKO, w roku 2015 – 585 akcji RKO, a w bieżącym roku udało się nam wykonać 591 akcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli o 6 więcej niż poprzednio.
Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie przyczyni się do pobicia Rekordu Guinnessa przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Iwona Kwiatkowska

img-20171016-wa0016