Wielkanocne warsztaty

Ostatni dzień przed świętami klasa 1a spędziła intensywnie biorąc udział w warsztatach wielkanocnych przygotowanych przez p. Kamilę Kapłun. Tematem przewodnim warsztatów były faszerowane jaja. Uczestnicy przygotowali różne farsze, którymi następnie dekorowali swoje jajka. Wykorzystując żółtko jajka i kilka prostych produktów powstały pasty, które nie tylko pięknie się prezentowały ale również doskonale wszystkim smakowały. Na warsztatach nie zabrakło także wyhodowanego przez klasę owsa oraz darów lasu- mchu, drewna, które w kolorach naturalnej zieleni współgrały doskonale z wielkanocnymi jajami.

Akcja Żonkile 2025

Uczniowie klasy 6c wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii. Wraz z Natalią Palczak upamiętnili 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim, biorąc udział w ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej”Żonkil”organizowanej przez Muzeum POLIN.

Uczniowie obejrzeli film animowany „Było-nie ma-jest” na podstawie opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Animacja w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego porusza temat przeżywania i radzenia sobie ze stratą, pokazując, jak pamięć kształtuje naszą tożsamość. Uczniowie rozwijnęli swoją świadomość na temat emocji przeżywanych w trudnych chwilach, pogłębili wiedzę na temat kultury żydowskiej i poznali podstawowe informacje na temat II wojny światowej i powstania w getcie warszawskim. Była to bardzo cenna lekcja.

Kiermasz Wielkanocny w naszej szkole

W dniach od 10 do 16 kwietnia w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny. Była to wyjątkowa okazja, by poczuć atmosferę nadchodzących świąt oraz podziwiać piękne stroiki wielkanocne, przygotowane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe.

Okres przygotowań do kiermaszu był czasem współpracy, kreatywności i radości. Uczniowie nie tylko tworzyli ozdoby, ale również mieli okazję poznać tradycje oraz zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych w różnych regionach Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu oraz tym, którzy wsparli nas, nabywając świąteczne dekoracje. Dzięki Wam to wydarzenie było tak wyjątkowe!

Zwycięstwo naszej drużyny w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

W ubiegły czwartek, w miejscowości Wolbromek, odbył się etap powiatowy ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego „O Puchar Tymbarku”. W kategorii wiekowej U-12 naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców z klas 4 i 5. Do rywalizacji w naszym powiecie zgłosiły się dwie szkoły: SP 5 Jawor oraz nasza reprezentacja. Spotkanie rozegrano w systemie 2×10 minut i – choć skład rywali był wymagający – nasi chłopcy pokazali wielkie serce do gry, świetne zgranie i sportową determinację. Po zaciętym i emocjonującym meczu zwyciężyliśmy 2:0! Obie bramki zdobył Tymon Brymerski, który popisał się nie tylko skutecznością, ale i ogromnym spokojem pod bramką przeciwnika. Skład drużyny: Bartosz Łesyszyn, Jakub Simuchin, Karol Racek, Alan Korba, Miłosz Chwalana, Kacper Kosiński, Tymon Brymerski. Gratulacje dla całej drużyny za piękną grę, ducha zespołu i sportową postawę! Trzymamy kciuki za kolejne etapy i życzymy dalszych sukcesów! 

Świadomi w sieci-mądrzy na codzień!

W ostatnich miesiącach uczniowie klas 4–8 naszej szkoły wzięli udział w cyklu webinarów poświęconych bezpieczeństwu w internecie. Spotkania zostały zorganizowane we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i poruszały niezwykle ważne tematy: „Bezpieczne logowanie – czyli jak chronić swoje konta przed niepowołanym dostępem”, „Ochrona danych osobowych i wizerunku w sieci – bo prywatność to wartość, o którą warto dbać”, „Manipulacja w mediach społecznościowych – jak rozpoznać fałszywe przekazy i zachować własne zdanie”. To była solidna dawka wiedzy, ale też impuls do refleksji: czy naprawdę wiemy, co zostawiamy po sobie w sieci? Dziękujemy prowadzącym za przystępny język, ciekawe przykłady i pokazanie, że bezpieczeństwo online zaczyna się od małych, codziennych wyborów. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, jak poruszać się po internecie z mądrością i uważnością – to jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku.

”Sketchnoting na lekcjach historii „

Absolutyzm we Francji, monarchia parlamentarna w siedemnastowiecznej Anglii to zagadnienia, które mogą wydawać się trudne i skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Przekonali się o tym uczniowie klasy 6c, którzy realizują innowację pedagogiczną „Sketchnoting na lekcjach historii” opracowaną przez Natalię Palczak.

Innowacja ma na celu szerzenie idei myślenia wizualnego (sketchnotingu) w edukacji. Jest to połączenie notatek w formie zapisu klasycznego z dodatkiem obrazów, ikon i rysunków. Zagadnienia są łatwiej przyswajane przez uczniów, jeśli przedstawione są w sposób obrazkowy, schematyczny, z użyciem koloru czy ikon. Wykonywanie notatek rysunkowych pozwala poprawić koncentrację uwagi, zainteresowanie tematem i lepsze zrozumienie przyswajanych treści. Historia wcale nie musi być trudna i nudna! Może być pełna kolorów, ikon i dobrej zabawy!

Praktyka pełna zaangażowania!

Dzisiaj w naszej szkole zakończyli praktyki uczniowie ZSiP w Bolkowie – Kacper i Sebastian. Dziękujemy za Waszą pracę i zaangażowanie. Wasza obecność była dla nas wsparciem w codziennej działalności szkoły, a dla Was – mamy nadzieję – cennym doświadczeniem zawodowym.

Quiz

Już 28 kwietnia w bibliotece szkolnej odbędzie quiz wiedzy o książce. To świetna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę, wykazać się kreatywnością i poczuć ducha zdrowej rywalizacji.

Organizatorzy wydarzenia:
E. Onoszko, U. Szmajda, J. Graszkiewicz