„Fasola niepodległościowa”

Święto Odzyskania Niepodległości klasa IV c uczciła specjalną lekcją historyczno – przyrodniczą. Uczniowie wysłuchali historii walki o wolność, która w czasach zaborów przeniosła się także do kuchni. Jednym z przykładów podtrzymywania tradycji narodowych było wówczas przygotowywanie potraw z użyciem nasiona rośliny strączkowej, zwanej polską fasolą z orzełkiem.
Jest to karłowata fasola biała, której nasiona posiadają czerwoną plamkę w kształcie orła w koronie. To ten element, przypominający kształtem godło Polski, przyczynił się w XIX wieku do popularyzacji uprawy.

Z biegiem czasu fasolka została rozpowszechniona, stając się symbolem patriotyzmu i pragnień niepodległościowych. I właśnie taką fasolkę niepodległościową posadzili uczniowie klasy czwartej. Teraz ich zadaniem będzie codzienne doglądanie swojej hodowli i dbanie o swoją małą roślinkę.