Ogórek w roli głównej

W maju uczniowie naszych świetlic uczestniczyli w zajęciach kulinarnych z cyklu „Kulinarne podróże te małe i te duże, czyli ogórek w roli głównej”. Zajęcia zostały zorganizowane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że w jego zielonym miąższu poza wodą kryje się wiele witamin, mikroelementów oraz substancji o działaniu antybakteryjnym i przeciwnowotworowym. Natomiast ogórki kiszone są produktem niskokalorycznym. Dostarczają one kwas mlekowy, powstający w wyniku fermentacji oraz witaminy z grupy B – witaminę B1, B2, B3 i B6. Są także źródłem bakterii probiotycznych, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Uczniowie z pomocą wychowawców przygotowali następujące potrawy:zupę ogórkową, mizerię, sałatkę jarzynową z ogórkiem kiszonym.
Wszyscy z wielkim apetytem zjedli wspólnie przygotowane posiłki.