Pamiętamy

zonkil W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się  do akcji  społeczno-edukacyjnej „ŻONIKIL 2021” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przypomnijmy, że 19 kwietnia 1943 r. to data wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jego przyczyną była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego związana z planem ostatecznej eksterminacji Żydów.

Tegoż dnia, 19 kwietnia 2021 r. przypada 78. rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Od kilku lat powstanie w getcie warszawskim upamiętniane jest w wyjątkowy sposób. Symbolem tej pamięci jest żółty żonkil.

I w naszej szkole nie zabrakło tej wyjątkowości. Na lekcjach historii, plastyki i wiedzy o społeczeństwie uczniowie wykonali żonkile, aby upamiętnić to wydarzenia. Dodatkowo na danych zajęciach odbyła się projekcja filmu „Muranów, dzielnica północy”. Na lekcjach historii  nauczyciel przypomniał o trudnej sytuacji społeczeństwa żydowskiego w czasie II wojny światowej.

Więcej zdjęć na stronie: https://wolontariatspbolkow.blogspot.com/

Marta Konopka i Anna Kowalska