Podróże z klasą

W roku szkolnym 2023/2024 nasz szkoła złożyła do Gminy Bolków trzy wnioski o dofinasowanie wycieczek w ramach programu „Podróże z klasą”.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.  Ma ono wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane naszej szkole przez Ministra Edukacji Narodowej w formie dotacji celowej środki finansowe w wysokości 90.000 zł przeznaczane są na częściowe sfinansowanie wycieczek szkolnych dla 106 uczniów klas 4-6 i 7-8. Całkowity koszt wyjazdów wyniesie 103.459 zł.

Nasi wychowankowie jeszcze w miesiącach wrzesień i październik wybiorą się:

  • na 3 – dniowa wycieczkę do Wielkopolski podczas której zwiedzą: Gniezno (Wzgórze Lecha, Katedrę ze skarbcem i drzwiami gnieźnieńskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego), Ostrów Lednicki (miejsce chrztu Polski), Wenecję (przejazd kolejką wąskotorową), Biskupin (osada biskupińska), Poznań (rynek, Bazylika Kolegiacka, Muzeum Rogalowe);
  • na 3 – dniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Wadowic i Zatoru podczas której zwiedzą Zamek Królewski, Katedrę, Rynek Starego Miasta, Bazylikę Mariacką, dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kopalnię Soli, Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II, Park Rozrywki Energylandia;
  • na 3- dniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Doliny Prądnika podczas której zwiedzą Zamek Królewski, Katedrę, Rynek Starego Miasta, Bazylikę Mariacką, dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kopiec Kraka, dzielnicę Kazimierz, Kopalnię Soli, Ojcowski Park Narodowy z Zamkiem w Pieskowej Skale.

Pierwszy dzień „Podróży z klasą”

Uczniowie klasy 7b i 8a w ramach projektu „Podróże z klasą” udali się na trzydniową wycieczkę.
Pierwszy dzień już za nimi… Grupa odwiedziła Kraków, a w nim Zamek Królewski na Wawelu, Skarbiec Koronny, krypty znanych władców i twórców, komnaty z majątkiem królewskim, dziedziniec zamkowy i Dzwon Zygmunta. Następnie przywitała się z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Spacerowała Plantami Krakowskimi i zobaczyła okno papieskie na Franciszkańskiej 3.
Dzień zakończył się podziwianiem Rynku Starego Miasta. A jutro cdn.


Ciąg dalszy ” Podróży z klasą”

Drugi dzień uczestnicy wycieczki (7b i 8a) rozpoczęli od zwiedzania Kazimierza, dzielnicy Krakowa. Jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udali się na Rynek Starego Miasta, podziwiali Sukiennice, Bramę Floriańską i Barbakan. Wstąpili do Bazyliki Mariackiej, gdzie zobaczyli ołtarz Wita Stwosza, a następnie wysłuchali hejnału granego na cztery strony świata. Duże wrażenie wywarła na uczniach wizyta na dziedzińcu Collegium Maius oraz uniwersytecki hymn „Gaudeamus igitur”, wybrzmiewający z akademickiego zegara.

Drugą część dnia uczniowie spędzili w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie, wyposażeni w kombinezon, kask, latarkę i pochłaniacz tlenku węgla, przemierzali Trasę Górniczą. Jednym z wyzwań na trasie było wydobycie bryłki soli, którą każdy mógł zabrać do domu.

A jutro… ostatni dzień wycieczki.

Ostatni dzień „Podróży z klasą”

Uczniowie klasy 7b i 8a trzeci dzień wycieczki spędzili w Wadowicach i Energylandii.
W Wadowicach odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie obejrzeli wiele ciekawych wystaw przybliżających życie naszego Papieża. Następnie na wadowickim rynku zajadali się słynnymi kremówkami.
Potem pojechali do Zatoru, do największego w Polsce parku rozrywki – Energylandii. Uczniowie nie nudzili się i z chęcią korzystali z licznych atrakcji.
Niestety, to był już ostatni dzień trzydniowej wycieczki, pełnej wrażeń, ciekawych doświadczeń i wzruszających momentów. Na pewno wszyscy uczniowie na długo zapamiętają wspólnie spędzone chwile, a w przyszłości, być może, z sentymentem powrócą do tych miejsc.

Dnia 30 września uczniowie klasy 7a wyruszyli na trzydniową wycieczkę w ramach projektu „Podróże z klasą”. Tuż przed godziną 10:00 dotarliśmy do Krakowa i rozpoczęliśmy zwiedzanie dawnej stolicy Polski od Zamku Królewskiego na Wawelu. Następnie przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie, gdzie odwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, Muzeum Archidiecezjalne, Pałac Biskupów oraz Bazylikę Mariacką. Kontynuując, przeszliśmy Krakowskim Szlakiem Prymasa Wyszyńskiego oraz Drogą Królewską, która prowadzi przez plac Matejki, obok Barbakanu i Bramy Floriańskiej.

W okolicach Rynku Głównego zwiedziliśmy Collegium Maius, Okno Papieskie oraz Sukiennice. Kolejną atrakcją było Muzeum Krakowskich Podziemi, gdzie uczestnicy mieli okazję w wyjątkowy sposób poznać historię miasta, eksplorując tajemnicze korytarze kryjące historie sprzed wieków.

Podczas zwiedzania uczniowie poznali życie mieszkańców średniowiecznego Krakowa, a także zobaczyli unikatowe eksponaty, które przybliżyły im codzienność tamtych czasów. Jutro czeka nas kolejny dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń

Drugiego dnia naszej trzydniowej wycieczki w ramach projektu „Podróże z klasą” odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy oraz Jaskinię Nietoperzową. Przejechaliśmy Doliną Prądnika do Zamku w Pieskowej Skale, będącego oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Podziwialiśmy zewnętrzny dziedziniec zamku, mury obronne oraz przepiękne ogrody włoskie. Spacerując po Ojcowskim Parku Narodowym, mieliśmy okazję zobaczyć również Maczugę Herkulesa i Bramę Krakowską. W trakcie podróży podziwialiśmy Kościółek na wodzie, zabytkowy młyn oraz malownicze formacje skalne. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień pełen wrażeń!

 

Dziś kończy się nasza wycieczka do Krakowa. Trzeci dzień spędziliśmy w pięknej Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie odkrywaliśmy tajemnice skrywane głęboko pod ziemią. Zachwyciły nas solankowe jeziora, podziemne korytarze, majestatyczne komory, a także Kaplica św. Kingi. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz dowiedzieć się, jak kiedyś wydobywano i transportowano sól na powierzchnię. Następnie odwiedziliśmy największy park rozrywki w Polsce – Energylandię. Tam oddaliśmy się emocjonującym przejażdżkom na rollercoasterach, oglądaliśmy filmy 7D oraz uczestniczyliśmy w pokazach edukacyjnych i laboratoryjnych. To były trzy wspaniałe dni spędzone w gronie naszej klasy. Do zobaczenia następnym razem!

W ramach projektu „Podróże z klasą” uczniowie klas 5B i 6A pojechali na trzydniową wycieczkę do Gniezna, podczas której odkrywają bogactwo kulturowe i historyczne tego miejsca. Pierwszym punktem programu były podziemia katedry gnieźnieńskiej, gdzie uczniowie poznali fascynujące tajemnice związane z historią świątyni. Następnie zwiedzili wnętrze bazyliki, podziwiając jej imponującą architekturę i cenne dzieła sztuki. W skarbcu katedralnym uczestnicy mieli okazję zobaczyć unikatowe relikwie oraz przedmioty liturgiczne. Muzeum Początków Państwa Polskiego przybliżyło im dzieje naszego kraju oraz najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Na koniec wycieczki uczniowie przeszli traktem królewskim, odkrywając ślady dawnej świetności polskich monarchów. To był niezapomniany czas pełen nauki i wspólnych przeżyć.

Jutro dalszy ciąg wrażeń i kolejne doznania historyczne.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie z klas 5b i 6a zwiedzali Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie mieli okazję zobaczyć zabytkowe lokomotywy i wagony. Następnie wyruszyli na przejażdżkę kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina, co dostarczyło im wielu emocji i niezapomnianych widoków. Po dotarciu na miejsce uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Archeologiczne Rezerwat, gdzie poznali historię osady biskupińskiej i jej znaczenie dla historii i kultury Polski. Kolejnym punktem programu była romańska rotunda, która zachwyciła dzieci swoimi unikalnymi detalami architektonicznymi. Uczniowie nie mogli się oprzeć także urokowi kościoła ze słynnymi kolumnami romańskimi, które stanowią ważny element dziedzictwa regionu. Dzień zakończył się wspólnym omówieniem wrażeń i zdobytej wiedzy, co na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Klasy 6a i 5b spędziły niezapomniane trzy dni na wycieczce, a ostatni dzień poświęciliśmy głównie na zwiedzanie Poznania. Jednak najpierw odwiedziliśmy Muzeum Miniatur w Pobiedziskach, w którym znajdują się miniatury zabytków regionu Wielkopolski. Stamtąd udaliśmy się do Poznania, gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem po Starym Rynku. O godzinie 12 podziwialiśmy słynne koziołki na ratuszu. Następnie odwiedziliśmy Bazylikę Kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, malownicze domki budnicze, a także zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Bamberki. O godzinie 13 zjedliśmy pyszny obiad w restauracji “Bamberka”, co było prawdziwą ucztą. Po posiłku udaliśmy się do Muzeum Rogalowego, gdzie mieliśmy okazję przygotować własne rogale i poznać tajniki gwary poznańskiej. Wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych, a wspomnienia z tego dnia na pewno pozostaną z nami na długo.