PIERWSZAKI ŻEGNAJĄ ZIMĘ!

20 marca uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Wójcjak oraz panią Wioletą Kulig wyruszyli na Zamek Świny.

Po przybyciu na miejsce uczniów przywitał kasztelan Zamku Świny – Ragnar, który oprowadził ich po ruinach zamku oraz przedstawił im jego historię. Następnie zebrane dzieci wokół słomianej panny i ogniska krzyczały donośnymi głosami: „Odejdź martwe, odejdź stare. My palimy ognie jare”. W ten sposób uczniowie wzięli udział w Jarych Godach, czyli w słowiańskim obrzędzie związanym  z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna cała spłonęła. Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko oraz prawdziwe rycerskie pojedynki na miecze z samym kasztelanem.

Mamy nadzieję, że wiosna posłuchała pierwszaków i zostanie z nami na dobre, co potwierdziła nam piękna i słoneczna pogoda.