Day: 26 marca 2023

Wycieczka do Wałbrzycha

W środę 15.03.2023. klasa 1 b udała się na wycieczkę klasową do Wałbrzycha.

Najpierw uczniowie wzięliśmy udział w seansie filmowym w Kinie Cinema City. Następnie udaliśmy się na teren Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach strażackich. Poznaliśmy pracę strażaka od ,,podeszewki”. Począwszy od specjalistycznego sprzętu, odpowiedniego ubioru do przejażdżki wozem strażackim. Byliśmy również w sali edukacyjnej OGNIK, gdzie dowiedzieliśmy się jak postępować i zachować  w razie pożaru. Spróbowaliśmy zadzwonić pod  numer alarmowy i po kolei zgłosić wszystkie informacje dotyczące pożaru. Oczywiście w celu wykonania tego zadania dyżurny numeru alarmowego był powiadomiony o tym działaniu. Bardzo dobrze wiemy, że nie można bez przyczyny czy dla żartu dzwonić pod numery alarmowe. Wzięliśmy udział w ewakuacji podczas zadymienia pomieszczenia. Po czym mogliśmy na własne oczy przekonać się jakie spustoszenie pozostawia pożar i w tym celu mogliśmy obejrzeć atrapę spalonego pomieszczenia mieszkalnego. Zrobiło to nas  ogromne wrażenie. Wycieczka była udana i pouczająca.

Jeszcze raz dziękujemy Strażakom z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu za  przeprowadzenie tak interesujących i pouczających zajęć.

PIERWSZAKI ŻEGNAJĄ ZIMĘ!

20 marca uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Wójcjak oraz panią Wioletą Kulig wyruszyli na Zamek Świny.

Po przybyciu na miejsce uczniów przywitał kasztelan Zamku Świny – Ragnar, który oprowadził ich po ruinach zamku oraz przedstawił im jego historię. Następnie zebrane dzieci wokół słomianej panny i ogniska krzyczały donośnymi głosami: „Odejdź martwe, odejdź stare. My palimy ognie jare”. W ten sposób uczniowie wzięli udział w Jarych Godach, czyli w słowiańskim obrzędzie związanym  z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna cała spłonęła. Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko oraz prawdziwe rycerskie pojedynki na miecze z samym kasztelanem.

Mamy nadzieję, że wiosna posłuchała pierwszaków i zostanie z nami na dobre, co potwierdziła nam piękna i słoneczna pogoda.

Stypendium dla ósmoklasistów powiatu jaworskiego na naukę we Wrocławiu

Rekrutacja do 31 marca!

Wiele dróg, jedno stypendium. Pod takim hasłem trwa rekrutacja do kolejnej edycji Programu Stypendialnego Horyzonty, który już od 13 lat wspiera uczniów i uczennice szkół średnich w rozwoju naukowym, realizowaniu pasji oraz odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie.

Zgłaszać mogą się ósmoklasiści, którzy:

•  pochodzą z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców),
  • chcieliby rozpocząć naukę w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Uczniom z powiatu jaworskiego proponujemy naukę w dwóch szkołach – w VIII Liceum Ogólnokształcącym i w Technikum Nr 10 we Wrocławiu (pełna lista szkół współpracujących z nami znajduje się na stronie https://efc.edu.pl/programy/horyzonty/mapa-szkol-internatow-i-burs
  • mają szansę na dostanie się samodzielnie do jednej ze szkół współpracujących z nami (nie pomagamy w rekrutacji – uczeń sam musi dostać się do wymarzonej szkoły)
  • wychowują się w rodzinach, gdzie dochód na 1 osobę z ubiegłego roku nie przekracza 1700 zł miesięcznie

Co w ramach stypendium?

Stypendyści i stypendystki Horyzontów uczą się w liceach lub technikach w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce. Mogą liczyć m.in. na:

• pokrycie kosztów mieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej,
  • naukę języków obcych i certyfikaty językowe, które finansują organizatorzy programu,
  • wsparcie finansowe w realizowaniu pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem fundacji metodą tutoringu oraz Indywidualnego Planu Rozwoju,
  • udział w obozach letnich i zimowych oraz w warsztatach.

Jednak w Horyzontach przede wszystkim chodzi o kompetencje społeczne. Uczestnicy programu budują swoją tożsamość w zetknięciu z różnorodnością świata. Uczą się bycia empatycznymi i aktywnymi obywatelami i obywatelkami. To również zobowiązanie ze strony młodzieży do działania na rzecz innych. Możliwości są różne, od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom.

Nad stypendystami i stypendystkami czuwa kompetentny zespół koordynatorów i koordynatorek z wiedzą pedagogiczną i psychologiczną, który towarzyszy im na co dzień. Podopieczni Fundacji są traktowani poważnie i po partnersku. W trudnych sytuacjach nigdy nie są sami, mają do dyspozycji profesjonalną pomoc psychologiczną. Stypendyści uczą się współpracować ze sobą, ale też wzmacniają poczucie własnej wartości i samodzielność.

Aby uzyskać stypendium kandydat wraz z rodzicem musi wypełnić formularz rekrutacyjny do 31 marca na stronie www.efc.edu.pl/programy/horyzonty.

Na wszelkie pytania odpowie koordynatorka regionalna województwa dolnośląskiego Agnieszka Markowska, amarkowska@efc.edu.pl, tel. 696 650 067

Jare Gody na Zamku Świny

Piękną, słoneczną pogodę postanowiły wykorzystać klasy 4c oraz 6b, które razem z wychowawcami, Natalią Palczak i Bernardą Pawłowską-Waligórą, udały się dziś na pieszą wycieczkę na Zamek Świny .
   Po dotarciu na miejsce uczniów przywitał kasztelan Zamku Świny, który przedstawił jego historię i oprowadził naszych podopiecznych po jego zakamarkach. Następnie odbyło się powitanie wiosny w słowiańskim stylu. Uczniowie, żegnając zimę, spalili kolorową, słomianą Marzannę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
   Czas spędzony na Zamku Świny umiliło uczniom także ognisko z kiełbaskami. Na zakończenie odbyły się prawdziwe rycerskie pojedynki! Był to kolejny bardzo udany dzień!